Kiedy stosuje się furazydynę?

Furazydyna, znana również jako furagina, jest lekiem przeciwbakteryjnym stosowanym w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Jest szczególnie skuteczna w przypadku nawracających infekcji układu moczowego u kobiet, które są wywołane drobnoustrojami Escherichia coli. Wskazania do stosowania furazydyny są ściśle powiązane z tymi rodzajami zakażeń.

Zakażenia dolnych dróg moczowych

Najczęstszym wskazaniem do stosowania furazydyny jest leczenie zakażeń dolnych dróg moczowych. Obejmuje to zapalenie pęcherza moczowego (cystitis) oraz zapalenie cewki moczowej (urethritis). Furazydyna działa bezpośrednio na drobnoustroje powodujące te infekcje, zwłaszcza Escherichia coli.

Nawracające infekcje układu moczowego u kobiet

Dla niektórych kobiet infekcje układu moczowego mogą być nawracającym problemem. Nawracające infekcje układu moczowego są definiowane jako przynajmniej 2 infekcje w ciągu 6 miesięcy lub 3 infekcje w ciągu roku. Furazydyna jest jednym z leków przeciwbakteryjnych, które są często stosowane w leczeniu tego rodzaju infekcji.
Escherichia coli to bakteria, która stanowi najczęstszą przyczynę zakażeń układu moczowego. Furazydyna jest skuteczna w zwalczaniu infekcji wywołanych przez te drobnoustroje.
Ogólnie rzecz biorąc, terapia tego typu zakażeń przy użyciu furazydyny stosowana jest w przypadku kobiet, u których tego typu zakażenia występują częściej niż u mężczyzn, ale mają łagodniejszy przebieg.

Kiedy furazydyna jest przeciwwskazana?

Furazydyna, mimo swojej skuteczności w zwalczaniu zakażeń dolnych dróg moczowych, posiada pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem leczenia.

  • Nadwrażliwość na substancję czynną (furazydynę) lub na pochodne nitrofuranu. Nadwrażliwość może objawiać się reakcjami alergicznymi, takimi jak wysypka, świąd, obrzęk czy trudności w oddychaniu.
  • Polineuropatia obwodowa. Furazydyna jest przeciwwskazana u pacjentów z rozpoznaną polineuropatią obwodową, która jest stanem charakteryzującym się uszkodzeniem nerwów obwodowych, prowadzącym do zaburzeń czucia, opóźnionej reakcji, drętwienia i bólu w kończynach.
  • Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Pacjenci z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej powinni unikać stosowania furazydyny. Niedobór tej enzymu może prowadzić do hemolitycznej anemii (niedokrwistości poprzedzającej rozpad krwinek) pod wpływem działania furazydyny.
  • Ciężka niewydolność nerek (skąpomocz, bezmocz), zakażenie miąższu nerek. Furazydyna jest przeciwwskazana u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, która jest związana z upośledzeniem funkcji wydalniczych nerek. W takich przypadkach, zastosowanie furazydyny może prowadzić do nagromadzenia się leku w organizmie i niepożądanych skutków ubocznych.
  • Noworodki, niemowlęta i dzieci w wieku do 2 lat. Furazydyna nie jest zalecana do stosowania u noworodków, niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej.

Podsumowanie

Furazydyna jest stosowana w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych, w tym nawracających infekcji układu moczowego u kobiet, które są wywołane przez bakterie Escherichia coli.
Ważne jest, aby przed zastosowaniem furazydyny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11284/characteristic

Zobacz też:

kaptopril.pl

Najnowsze poradniki: