Jednym z popularnych środków stosowanych w leczeniu infekcji dróg moczowych jest furazydyna. Choć jest to skuteczny lek, należy pamiętać, że jak każdy inny lek, może powodować pewne działania niepożądane.
Czym są skutki uboczne?
Skutki uboczne to niepożądane efekty, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku. Mogą być one łagodne lub powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby każdy pacjent znał swoje leki i ich skutki uboczne, oraz informował lekarza o działaniach niepożądanych, których doświadcza.
Skutki uboczne stosowania furazydyny
Podczas stosowania furazydyny i innych pochodnych nitrofuranu zaobserwowano różnego rodzaju działania niepożądane, które zostały wymienione poniżej. Zaburzenia te zostały uszeregowane według częstości występowania, stosując następujące określenia:
- Często: ≥1/100 do <1/10
- Rzadko: ≥1/10 000 do <1/1 000
- Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Zaburzenia układu immunologicznego
- Rzadko: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy.
- Częstość nieznana: świąd, pokrzywka, wysypka, nadwrażliwość.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
- Częstość nieznana: sinica wskutek methemoglobinemii.
- U osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej stosowanie furazydyny może doprowadzić do powstania niedokrwistości megaloblastycznej lub hemolitycznej.
Zaburzenia układu nerwowego
- Częstość nieznana: ból głowy, zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, neuropatia obwodowa, także o ostrym lub nieodwracalnym przebiegu.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia
- Częstość nieznana: reakcja astmatyczna u pacjentów z astmą w wywiadzie; ostre, podostre i przewlekłe reakcje z nadwrażliwości na pochodne nitrofuranu.
- Reakcje przewlekłe występowały u pacjentów przyjmujących pochodne nitrofuranu co najmniej 6 miesięcy.
- Ostre reakcje z nadwrażliwości dotyczące układu oddechowego objawiały się gorączką, dreszczami, kaszlem, bólami w klatce piersiowej, dusznością, wysiękiem do jamy opłucnowej, zmianami w obrazie radiologicznym płuc i eozynofilią.
- W przypadku przewlekłych reakcji płucnych (w tym zwłóknienie płuc i rozsiane śródmiąższowe zapalenie płuc) nasilenie objawów i ich odwracalność po zaprzestaniu podawania leku zależy od czasu kontynuacji leczenia po wystąpieniu pierwszych objawów niepożądanych.
Zaburzenia żołądka i jelit
- Często: nadmierne oddawanie gazów.
- Częstość nieznana: nudności, wymioty, zaparcie, biegunka, objawy dyspeptyczne, bóle brzucha, zmniejszone łaknienie, zapalenie ślinianek, zapalenie trzustki.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
- Rzadko: objawy polekowego zapalenia wątroby, żółtaczka, martwica miąższu wątroby (zwykle podczas długotrwałego stosowania).
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
- Rzadko: złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona.
- Częstość nieznana: łysienie (przemijające).
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
- Częstość nieznana: zakażenia drobnoustrojami opornymi na pochodne nitrofuranu, najczęściej pałeczkami z rodzaju Pseudomonas, gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.
Co zrobić gdy zaobserwujemy skutki uboczne furazydyny?
Jeśli u pacjenta zaobserwowane zostaną skutki uboczne w trakcie stosowania furazydyny, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku gdy skutki te będą poważne, należy przerwać leczenie tą substancją czynną.
Aby zapobiec działaniom niepożądanym, zaleca się popijanie leku dużą ilością płynu oraz jednoczesne przyjmowanie witamin z grupy B oraz leków przeciwhistaminowych. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Podsumowanie
Podsumowując, furazydyna to skuteczny i bezpieczny lek stosowany w leczeniu infekcji dróg moczowych, ale jak każdy inny lek, może powodować pewne skutki uboczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjenci stosowali ten lek tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przerywali leczenia bez konsultacji, o ile działania niepożądane nie są poważne.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11284/characteristic